تاریخکازرون

قلعه دختر بیشاپور در تنگ‌چوگان نیاز به حصارکشی دارد

در پی انتشار فیلمی در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر تبدیل شدن شهر ۲۵۰۰ ساله بیشاپور به چراگاه دام‌ها،رئیس میراث فرهنگی کازرون گفت:این دام‌ها متعلق به طوایف عشایری است که برای ییلاق و قشلاق به صورت اتفاقی عبورکرده‌اند و برای جلوگیری از این اتفاقات نیاز است پیرامون قلعه دختر حصار کشی شود.

محمدجواد جوکاری افزود: فیلم منتشر شده مربوط به قلعه دختر مشرف بر میراث جهانی بیشابور است که درسال ۲۰۱۸ درفهرست آثارجهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

رییس میراث فرهنگی شهرستان کازرون ادامه داد: این قلعه درگذشته برای حفاظت از مجموعه جهانی بیشاپور ساخته شده است و پایین این قلعه پاسگاه نیروی انتظامی قرار دارد.

وی اضافه کرد: دام‌هایی که درتصویر دیده می شود مربوط به طوایف عشایری است که برای ییلاق وقشلاق به صورت اتفاقی عبور کردند ،  پیرامون این قلعه جای چرا وجود ندارد که محل چرای دام باشد. در واقع این مکان از گونه‌های گیاهی مناسب برای چرای دام برخوردار نیست.

جوکاری اظهار کرد: مأموران حفاظت میراث به صورت شبانه روزی تمام حرکت‌ها و تعرض های مشکوک را رصد می‌کنند و هر مشکل را بطور قانونی مورد پیگیری قرار می دهند. با توجه به اینکه حصاری اطراف این قلعه نیست در مقاطعی با این مشکلات روبه رو می‌شویم که اینگونه عبوردام عشایر بدلیل جلوگیری از حوادث جاده ای رخ می‌دهد.

رییس میراث فرهنگی شهرستان کازرون ادامه داد: امیدواریم با تأمین اعتبار در آینده و فنس کشی در اطراف قلعه بتوانیم از این اتفاقات جلوگیری کنیم.

بیشتر بخوانید: خاکسپاری درگذشتگان در محوطه تاریخی بیشاپور/خطر خروج از فهرست جهانی یونسکو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا