آموزش و پرورش

معاون استاندار: بازگشایی مدارس فارس به فراهم بودن شرایط بستگی دارد

به گزارش چنارنیوز به نقل از ایرنا جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مدیریت کرونا گفت:براساس هماهنگی‌های انجام‌شده، از اول آذرماه اختیار بازگشایی به مدیران مدارس واگذار شده است تا هر مدرسه با هماهنگی انجمن اولیا و مربیان و شورای مدرسه و داشتن شرایط لازم، نسبت به بازگشایی اقدام کنند.

عبدالرضا قاسم پور یکشنبه اظهار کرد: مدارسی می‌توانند از اول آذرماه اقدام به بازگشایی‌ و انجام آموزش حضوری کنند که دستورالعمل «نسخه ۰۶» مبنی بر مراقبت و کنترل کرونا را که در شرایط فاصله گذاری اجتماعی به صورت مشترک توسط وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت تهیه شده، به طور کامل رعایت کنند.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری فارس ادامه داد: آموزش و پرورش و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی در استان فارس بازدیدهای مشترکی از مدارس مختلف داشتند و به ارزیابی شرایط این مدارس برای بازگشایی پرداختند.

او عنوان کرد: اگر مدرسه‌ای شرایط بازگشایی را نداشته باشد بدون شک مجوز فعالیت حضوری به آن مدرسه داده نخواهد شد. در واقع اداره آموزش و پرورش منطقه به مدرسه‌ای که از شرایط لازم برای بازگشایی برخوردار نیست، اجازه فعالیت حضوری نخواهد داد.

وی با بیان اینکه در زمینه رعایت مسائل و پروتکل‌های بهداشتی همه مدارس مکلف به فراهم آوردن شرایط لازم هستند، گفت: اگر مدارس آمادگی کافی برای برگزاری کلاس‌ها به صورت حضوری نداشته باشند بایستی آموزش‌های خود را به صورت مجازی دنبال کنند.

قاسم پور اضافه کرد: در حال حاضر سلامت دانش آموزان و همکاران فرهنگی برای ما و خانواده‌ها در اولویت است و به همین دلیل  اولویت اصلی رعایت اصول بهداشتی در مدارس است. فضای کلاس‌ها باید استاندارد باشد و فاصله گذاری اجتماعی در هر کلاس بایستی رعایت شود.

وی بیان داشت: هرچند استان فارس از نظر واکسیناسیون فرهنگیان وضعیت مطلوبی دارد اما با توجه به اینکه فرآیند واکسیناسیون برای تمام دانش‌آموزان به طور کامل انجام نشده است، تأکید ما بر این است که مدارس با تأمل بیشتری و پس از تکمیل واکسیناسیون دانش آموزان اقدام به بازگشایی کنند.

قاسم پور افزود: بسیاری از دانش‌آموزان در حال حاضر دُز اول واکسیناسیون را دریافت کرده‌اند. اما بازگشایی مدارس باید دو هفته پس از تزریق دُز دوم واکسیناسیون و بعد از ایجاد ایمنی کامل صورت بگیرد.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری فارس گفت: شرایط مدارس می بایست به گونه ای مهیا شود تا دانش آموزان بتوانند از اول آذر ماه هفته ای دو یا سه روز را در مدارس حضور پیدا کنند و در مدرسه به تحصیل علم بپردازند.

این مقام مسئول ادامه داد:شرط بازگشایی هر مدرسه‌ مستلزم درخواست مدیر آن مدرسه از اداره آموزش و پرورش و تأیید این اداره مبنی بر آماده‌سازی فضای بهداشتی و فیزیکی مدرسه است.

وی بیان داشت:به خانواده‌ها هم توصیه می‌کنیم دانش‌آموزان را حتماً با ماسک به مدرسه بفرستند.

قاسمپور اضافه کرد: واکسیناسیون استادان دانشگاه، معلمان و مدرسین آموزش و پرورش و دانشگاه ها ضرورت دارد و این افراد اگر نسبت به واکسیناسیون خود اقدام نکرده باشند به هیچ‌وجه حق ورود به محیط مدارس و دانشگاه‌ها را ندارند.

وی با اشاره به اجرایی شدن طرح سکوی مدیریت هوشمند کرونا در استان فارس، گفت: با اجرایی شدن این طرح برای برخورد با کارکنان واکسن نزده، در مرحله اول عدم اجازه حضور در محل کار و ثبت غیبت، در مرحله دوم کسر حقوق و در نوبت سوم معرفی فرد متخلف به هیأت تخلفات اعمال خواهد شد. دانشجویان نیز برای استفاده از امکانات دانشگاه و خوابگاه باید حتما واکسن خود را دریافت کرده باشند.

قاسم پور گفت: با وجود اینکه فرآیند واکسیناسیون برای بخشی از جامعه انجام شده است اما همچنان شاهد مبتلا شدن افراد به کرونا و مرگ و میر ناشی از این بیماری هستیم.

وی بیان کرد: آمار مرگ و میر در افرادی که واکسن نزده‌اند بسیار بالاست و همه افراد برای تزریق دُز سوم که به زودی آغاز می‌شود باید دو دُز اول واکسن را به موقع دریافت کنند زیرا ایمنی با تزریق دُز دوم و پس از گذشت دو هفته از تزریق دُز دوم ایجاد می‌شود. امیدواریم با تکمیل واکسیناسیون و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی از سوی مردم شاهد بهتر شدن شرایط باشیم.

مدیر کل آموزش و پرورش استان فارس هم  اعلام کرد:بعد از ۲۱ ماه کرونایی،مدارس فارس از اول آذر ۱۴۰۰ بازگشایی می‌شوند و دانش آموزان بر اساس فهرست اعلام شده مدیران، در کلاس های درس حاضر می شوند.
اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس از قول فرهاد اسماعیلی افزود: به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی در مدرسه حضور همه دانش آموزان با هم را نخواهیم داشت و در هر کلاس، تعداد محدودی دانش آموز حضور پیدا می کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان فارس ادامه داد: بر اساس شیوه نامه ۰۶ ستاد ملی مبارزه با کرونا، شورای مدرسه نسبت به امکانات مدرسه برای تعیین تعداد حضور دانش آموزان تصمیم گیری و از منطقه آموزش و پروش مربوط، برای بازگشایی مدرسه مجوز دریافت می‌کند.

اسماعیلی بیان کرد: علاوه بر رعایت فاصله گذاری اجتماعی لازم در کلاس‌های درس، دانش آموزان خوراکی‌ها و آب آشامیدنی مورد نیاز را همراه داشته باشند، زیرا بوفه‌های مدارس تعطیل است.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس عنوان داشت: اگر از نظر شورای مدرسه، شرایط برای بازگشایی مدرسه فراهم نباشد، مدرسه بازگشایی نمی‌شود.

اسماعیلی با بیان این که اسامی همه دانش آموزان در سامانه درخواست سرویس فعال شده است، گفت: هماهنگی‌های لازم با شهرداری انجام شده است و دانش آموزانی که به سرویس نیاز دارند می‌توانند درخواست خود را همانند سال‌های پیشین در سامانه ثبت کنند.

وی گفت:  ۸۷۰ هزار دانش آموز فارس در ۸ هزار و ۹۰۰ مدرسه استان ثبت نام کرده اند.

بیشتر بخوانید: سهل‌انگاری‌هایی که ممکن است باعث تغییر رنگ در کوه‌چنار شود

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا