اجتماعیاخبار ویژهمقالات

اخبار کرونا با سلامت بدن و مغز چکار می‌کند؟

اگر احساس می‌کنید در خبرهای بی‌پایان مرتبط با ویروس کرونا غوطه‌ور شده‌اید، تنها نیستید. در سرتاسر جهان هر روز اخبار جدیدی درباره تعداد موارد ابتلا و مرگ و میر منتشر می‌شود و به ترس و اضطراب افراد دامن می‌زند.


به گزارش چنارنیوز به نقل از هافینگتون پست، به عقیده پروفسور هولمن؛ روان‌شناس دانشگاه کالیفرنیا: اگر شما به طور مکرر در معرض اخبار استرس زا باشید، قطعا افسردگی مزمن، بی‌خوابی و احساس خستگی مداوم را تجربه خواهید کرد.

او که نقش رسانه‌ها را در بروز بلایا و همه گیری ها مورد بررسی قرار داده، می گوید: با بحران ابولا در سال ۲۰۱۴، مشخص شد افرادی که بیشتر درمورد شیوع این بیماری سراغ اخبار رسانه‌ها رفته بودند، نسبت به افرادی که اخبار را کمتر مرور می‌کردند، سطح اضطراب و نگرانی بالاتری داشتند.

همچنین گزارش‌هایی که در مورد حادثه ۱۱ سپتامبر یا بمب‌گذاری ماراتن بوستون منتشر شد، نشان داد افرادی که روزانه چندین ساعت تلویزیون و خبرهای مرتبط با این حوادث را دنبال می‌کردند، در سال‌های بعد بیشتر در معرض بیماری‌های قلبی و اختلال استرس بعد از سانحه، استرس حاد، دیابت، پیری زودرس و خودکشی بودند.

به گفته دکتر هولمن افزایش استرس، فشار خون را در بدن بیشتر کرده و این مسأله یک عامل برای سکته مغزی به شمار می‌‌رود. از طرفی بیماری‌‌هایی همچون ام‌اس نیز بدون ارتباط با استرس نیست.

اما چه میزان از اخبار را باید بخوانید؟ گرچه آستانه هر شخص متفاوت است، هولمن توصیه کرده که یک یا دو منبع خبری معتبر را انتخاب کنید.

به دنبال منبعی باشید که حقایق را به شما ارائه دهد و نخواهد شما را بترساند. حداکثر روزی دو بار اخبار را چک کنید. از دیدن تصاویر پریشان‌کننده پرهیز کنید.

به خاطر داشته باشید که رسانه‌ها به طور معمول، نسبت به اخبار امیدوارکننده، روی وقایع منفی تاکید بیشتری دارند. مغز نیز روی منفی‌ها بیشتر از اخبار مثبت متمرکز می‌شود. پس مرور اخبار امیدوار‌کننده مانند یافتن راهکارهای جدید درمانی یا تعداد بهبودیافته‌ها را فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا