جهاد کشاورزی

تحول، نوآوری و دانش‌بنیان، لازمه رونق کشاورزی در شهرستان کوه‌چنار

جهاد کشاورزی زیرساخت‌ها را برای افزایش تولید گندم آماده کند.


شهرستان کوه‌چنار دارای اقلیم و فضای مناسب جهت ایجاد تولیدات متنوع کشاورزی است که بدلیل وجود موانع و مشکلات طبیعی و انسانی تا کنون از فضای موجود به خوبی استفاده نشده است.

مهمترین عامل تولید کم و بی‌کیفیت محصولات کشاورزی خشکسالی می‌باشد که کشاورزان شهرستان کوه‌چنار سالهاست با آن مواجه هستند. اما باید در نظر داشت که پدیده خشکسالی مربوط به کل کشور بوده و در بسیاری از نقاط ایران علی‌رغم کمبود بارش باران با مطالعه و تدابیر جدید با این پدیده مبارزه کرده و نتیجه آن برداشت محصولاتی پُربار و باکیفیت بوده است.

جهاد کشاورزی شهرستان کوه‌چنار طی سالهای اخیر سعی در ایجاد تحول داشته و در حوزه‌های باغداری، گلخانه و دام تا حدودی موفق بوده است. اما مهمترین محور در بحث امنیت غذایی تولید گندم می‌باشد که اخیرا مشکلات سیاسی بین دو کشور تولید کننده گندم باعث افزایش قیمت این محصول در جهان شده بطوری که قیمت تضمینی خرید گندم در ایران با افزایش چشمگیری به ۱۱۵۰۰ تومان رسیده است.

در این شرایط مسئولان جهاد کشاورزی کوه‌چنار باید تدابیر تازه‌ای اندیشه کنند و با تحول، نوآوری و دانش‌بنیان زیرساخت‌ها را ایجاد و کشاورزان را به تولیدات بیشتر محصولات کشاورزی امیدوار کنند.

از جمله اقداماتی که لازم است جهاد کشاورزی با جدیت پیگیری و اجرا کند، ایجاد دوره‌های آموزشی نوین جهانی برای کشاورزان ، نظارت کامل بر محصولات از کاشت تا برداشت ، پیگیری جهت دریافت مقدار لازم بذرهای اصلاح شده و کودهای شیمیایی ، درخواست ورود ماشین‌آلات دولتی به منطقه جهت مسطح کردن زمین‌های سنگلاخی و ناهموار ، پیگیری راه‌اندازی مجدد چاه‌های پروانه‌دار (به شرط آبیاری نوین) ، درخواست اجرای سریع پروژه‌های آبخیزداری ، درخواست پرداخت تسهیلات بدون بهره به کشاورزان جهت خرید لوازم آبیاری نوین ، پیگیری ساخت سیلو در شهرستان کوه‌چنار ، پیگیری جهت افزایش تعداد کُمباین‌ها در فصل برداشت محصولات و … می‌باشد.

امید است با مساعدت و همکاری مسئولان جهاد کشاورزی استان فارس ، کشاورزان شهرستان کوه‌چنار بتوانند با استفاده از دانش‌بنیان در تولید محصولات مهم کشاورزی گامی بلند و مؤثر در کشور برداشته و علاوه بر اشتغالزایی شعار سال ۱۴۰۱ را تحقق ببخشند.

خبرنگار:کریم ایزدی

بیشتر بخوانید: همایش تجلیل از فعالان حوزه ورزش وجوانان موفق کوهچنار به همت اداره ورزش و جوانان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا