کوه‌چنار

واکسیناسیون همزمان جمعیت دام سبک علیه بیماری‌های طاعون

سرپرست اداره دامپزشکی شهرستان کوه‌چنار از آغاز واکسیناسیون رایگان علیه بیماری‌های طاعون نشخوارکنندگان کوچک و بروسلوز خبر داد.

سیروس عباسی با اعلام این خبر در گفتگو با خبرنگار چنارنیوز ، اظهار داشت: در راستای کنترل بیماری بروسلوز در جمعیت دامی و پیشگیری از سرایت بیماری به جمعیت انسانی و با هدف ایمن‌سازی جمعیت دامی، واکسیناسیون فراگیر جمعیت دام سبک این شهرستان علیه بیماری بروسلوز و طاعون‌ نشخوارکنندگان کوچک آغاز شده و تا پایان خردادماه امسال ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه این طرح با اولویت کانون‌های پرخطر بیماری در سطح وسیعی از واحدهای روستایی این شهرستان در حال انجام است خاطرنشان کرد: در این طرح حدود ۴۰ هزار راس دام سبک بصورت کاملا رایگان واکسینه می شوند. 

عباسی با اشاره به زئونوز بودن و خسارات اقتصادی جبران ناپذیر بیماری بروسلوز در دام ها که منجر به سقط جنین و ناباروری می گردد، بیان کرد : واکسیناسیون فراگیر، آموزش و ترویج بهره برداران در خصوص رعایت بهداشتی فردی و محیطی بویژه استاندارد سازی روشهای جمع آوری و آماده سازی شیر و رعایت موازین بهداشتی در مصرف محصولات لبنی و در نهایت رعایت اصول قرنطینه ای از روش های پیشگیری و مبارزه با بیماری بروسلوز در جمعیت دامی می باشد.

سرپرست اداره دامپزشکی شهرستان کوه‌چنار در ادامه با اشاره به اجرای طرح ملی ریشه کنی بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک افزود: این بیماری  یک بیماری ویروسی بسیار واگیردار بین گوسفند و بز است که قابلیت سرایت از دام اهلی به حیات وحش را دارد و در صورت انتقال نیز خسارت ها و تلفات شدیدی و جبران ناپذیری را در دام  برجا می ‌گذارد. 

وی  واکسیناسیون به موقع ، ضدعفونی و گندزدایی مرتب جایگاه دام و خودداری از تردد افراد متفرقه و و سایل نقلیه به دامداری و رعایت اصول بهداشتی – قرنطینه ای را از مهم ترین راههای پیشگیری از بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک ذکر کرد و در پایان از کلیه بهره برداران دامی خواست با اکیپ‌های واکسیناسیون همکاری لازم و مناسب جهت مایه کوبی دامها را داشته باشند و در صورت مشاهده هرگونه علائم بیماری مرتبط با بروسلوز و طاعون نشخوارکنندگان کوچک  از جمله سقط جنین و تلفات در دام مراتب را در اسرع وقت به اداره دامپزشکی شهرستان اطلاع دهند.

بیشتر بخوانید: پویش به حرمت علی می‌بخشم موجب آزادی ۲ محکوم به قصاص در قیروکارزین و کوهچنار شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا