اخبار ویژهدیگرمحیط زیست

بارندگی، به چشمه چنار قائمیه و تاریخی ساسان جانی دوباره داد

به گزارش چنارنیوز، مدیر امور منابع آب کازرون گفت: بارندگی خوب سال جاری، چشمه تاریخی ساسان کازرون را که خشک شده بود احیا کرد.

صمد سعید ادامه داد: چشمه تاریخی کازرون که در تابستان سال گذشته آب دهی آن به صفر رسیده بود با بارندگی های خوب سال زراعی جاری جاری شد طوری که تا امروز دبی آب چشمه ساسان به هشت هزار لیتردر ثانیه رسیده است.

وی بیان کرد: آب این چشمه بخشی از آب آشامیدنی استان بوشهر و روستاهای بخش مرکزی کازرون را تامین می کند.

سعید افزود:برابر اعلام سیستم باران سنجی امور آب شهرستان کازرون امسال تا نیمه اول فرودین ۹۸ میزان باران باریده شده در کازرون ۵۵۰ میلیمتر گزارش شده است که این میزان بارندگی در مقایسه به مدت مشابه در فرودرین سال گذشته که ۱۶۱میلیمتر بوده است به بیش از سه برابر افزایش دارد.

مدیر امور آب کازرون افزود: این میزان بارندگی در مقایسه با متوسط بارندگی پنجاه سال گذشته که ۴۹۵ میلیمتر بوده است همچنین افزایش نشان می دهد.

سعید افزود: بارندگی در کازرون علاوه بر جاری شدن چندین چشمه از جمله چشمه رنجان و چشمه چنار که مدت ۵ سال بود خشک شده بودند امروز با دبی آب ۵۰۰ لیتر در ثانیه فعال شده اند.

وی گفت: ۶ قنات از ۳۷ چشمه قنات در کازرون احیا و جاری شده است و دبی آب چشمه سراب اردشیر در امامزاده سید حسین تا ۴۲۰۰ لیتر افزایش نشان می دهد و رودخانه های بزرگ اعظم جره ۳۶ هزار لیتردر ثانیه و خروجی رودخانه شاپور با ۱۵ هزار لیتر بهترین موقعیت را دارند.

مدیر امور منابع آب کازرون افزود: در شهرستان کازرون یک هزار و صد چاه غیر مجاز فعال است و چهار هزار و یکصد چاه مجاز وجود دارد که برای کنترل آب مصرفی از چاه های مجاز بر روی ۷۰۰ حلقه چاه مجاز کنتور هوشمند آب و برق نصب شده است.

سعید گفت: سطح آب های زیرزمینی در شهرستان کازرون نسبت به اسفند سال گذشته بین یک متر تا بیش از دو متر و نیم بالا آمده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا