اخبار ویژهکوه‌چنار

نبود محل مناسب دفن بهداشتی زباله، مشکل شهرستان کوه‌چنار/ خطر در کمین سلامت شهروندان

دفن غیراصولی و آتش زدن پسماندهای شهری و روستایی، مشکلات زیست محیطی و بهداشتی فراوانی در شهرستان کوه‌چنار ایجاد کرده‌است که آلودگی آبهای زیرزمینی و خاک و هوا و در نهایت شیوع بیماریهای مختلف را به همراه دارد.

به گزارش چنارنیوز به نقل از خبرگزاری فارس از کوهچنار، این شهرستان یکی از چند شهرستان نوپای استان فارس است که بسیاری از زیر ساخت‌های لازم برای پیشبرد امور مختلف شهری را ندارد و نبود سایت زباله و مکان مناسب و استاندارد برای دفن بهداشتی زباله های روستایی و شهری یکی از مهمترین مشکلات موجود و مطالبه جدی مردم و مسئولان شهرستان از استاندار و مسئولان ذیربط است.

با وجود تذکرهای فراوان و اخطار های کتبی و شفاهی و وعده استاندار فارس در سفر به کوه‌چنار در ۲۸ مهر ۱۴۰۰، و وعده تخصیص اعتبار برای ایجاد سایت دفن بهداشتی زباله در شهرهای نودان و قائمیه، تا کنون هیچ اقدام عملی برای رفع این مشکل انجام نشده است.

مسئولان شهرستان مدعی هستند در طول دو سال گذشته و از زمان شهرستان شدن کوه‌چنار، پیرامون مشکلات زیست محیطی و رفع آلودگی، جلساتی را برگزار کرده‌اند ولی نبود زیر ساخت های مناسب و کمبود امکانات و اعتبارات مانع تحقق نتیجه مطلوب شده است.

شریف محمدی مسئول انجمن کوهیاران کوه‌چنار و فعال محیط زیست و منابع طبیعی در این باره به خبرنگار فارس گفت: متأسفانه مکان تخلیه و سایت زباله در این شهرستان به معضلی بزرگ از لحاظ بهداشتی و زیست محیطی تبدیل شده است که دلایل زیادی در آن نقش دارند.

وی عدم انتخاب درست مکان سایت که در ارتفاعات شمال غربی شهر واقع شده و سطح مکان بسیار بالاتر از شهر است، وجود چشمه هایی در نزدیکی و پایین دست این سایت که شیرابه زباله ها مستقیم وارد این چشمه ها می‌شوند، عدم تفکیک زباله های خشک و تر در سایت، تخلیه غیر اصولی و بدون نظارت، اختلاط زباله های عفونی و بهداشتی و زباله های شهری بدون تفکیک و عدم دفن زباله های عفونی، آتش زدن‌ها و سوختن این زباله ها جهت کم کردن حجم زباله در سایت و درست در وسط طبیعت و آلودگی های زیست محیطی تا شعاع ۵ کیلومتر و وجود کوهستان اطراف سایت، را از مهمترین معضلات و مشکلات زیست محیطی شهرستان کوه‌چنار برشمرد.

محمدی در ادامه به دیگر پیامدهای نبود سایت دفن بهداشتی زباله در شهرستان کوه‌چنار در طول این سالها پرداخت و بیان داشت: به‌دلیل عدم نظارت و محل نامناسب این سایت، همه روزه و به‌ویژه در شب، حضور جانوران و پرندگان وحشی جهت تغذیه از پسماندها و انتقال بیماری به حیات وحش، حضور و ماندگاری پرندگان مهاجر و توقف های طولانی در این مکان به‌دلیل وجود مواد خوراکی و دردسترس بودن این مواد و درنتیجه به‌هم خوردن چرخه زندگی این پرندگان، حضور معتادان متجاهر و دستفروشان مواد بازیافتی در این سایت و انتقال انواع بیماری ها به شهر و کوهستانی بودن و امتداد زیاد طول سایت و وجود دره های عمیق اطراف، همچنین تخلیه بدون نظارت و سرخود در همه مسیر و ریزش زباله ها به دره های زیر دست که مسیل رودخانه های فصلی هستند و با بارش اولین باران و روان آب‌های سطحی تمام این زباله ها و شیرابه آن، به سطح شهر برمی‌گردد.

وی در ادامه کم‌کاری و عدم نظارت و فقط حفظ منافع مالی از طرف پیمانکار خدمات شهری را بزرگترین دلایل این مشکلات دانست.

 شهردار نودان نیز در گفتگو با خبرنگار فارس، اظهار داشت: ما پیگیری ها و مکاتبات زیادی در مورد سایت دفن زباله داشتیم و در مکاتبات مان اعلام کردیم که سایت دفن زباله مان بهداشتی نیست و از مسئولان خواهش کردیم که بیایند و مکانی برای ما تایید کنند، وقتی شهرداری مکانی را معرفی می کند باید چندین دستگاه این مکان را تایید کنند و پاسخ استعلام بیاید و بعدا شهرداری این طرح را با مشاور بفرستد تا تامین اعتبار شود، و بعد ترانشه زده شود و یک سایت رسمی و قانونی درست شود.

خیاط افزود: تا کنون دو سه نقطه را ما به مسئولان معرفی کرده‌ایم و تایید نکردند و مشکلاتی بیان شد، مثلا فاصله سایت دفن زباله با روستای تنگ شیب نزدیک است یا در جنگل است یا نزدیک مناطق مسکونی است، خلاصه هر جا معرفی کردیم تایید نشده، و ما ناچارا آن نقطه ای که از قبل از تاسیس شهرداری زباله می ریختند، ما هم فعلا همان جا زباله می ریزیم و یک ترانشه مختصر زدیم و آن را سر و سامان می‌دهیم و زباله ها را دفن می کنیم و پاکسازی می کنیم، و مشکلی هم به وجود نمی آید.

شهردار نودان گفت: مسأله اول ما این است که مسئولان سازمان آب، بهداشت، محیط زیست و چند نهاد دیگر هم هستند که باید بیایند و این نقطه را برای ما تایید کنند و هر وقت تایید شد ما می توانیم اقدامات بعدی را انجام بدهیم.

وی افزود: در رابطه‌ با تامین اعتبار هنوز هیچگونه اعتباری تخصیص داده نشده است، چون تا مکان تایید نشود تخصیص اعتبار داده نمی‌شود، ما جلسات مختلفی هم در فرمانداری و استانداری داشتیم و مکاتبات انجام داده ایم و منتظر مکان‌یابی و تأیید آن هستیم. که سایت زباله ایجاد شود.

در ادامه، علی زارع بخشدار مرکزی کوه‌چنار نیز در این باره بیان داشت: مکان هایی را در مورد ایجاد سایت دفن بهداشتی شهر قائمیه و حومه در نظر داریم و شهردار محترم شهر قائمیه پیگیر می‌باشد اما آنچه مهم است تامین و تخصیص اعتبارات کافی است که تا کنون اقدامی صورت نگرفته است.

مدیریت شهری به‌عنوان یکی از متولیان جمع آوری و دفن پسماند، موظف به رعایت ضوابط قانونی در این زمینه است و لازم است مسئولان شهرستان در تعامل با سایر نهادهای مرتبط، چاره ای برای رفع این معضل زیست محیطی بیابند.

بیشتر بخوانید: کاهش آمار تصادفات نوروزی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا