اخبار ویژهکوه‌چنار

اعتمادهای خدشه‌دار و وعده‌های سرخرمن در کوهچنار/ وقتی راه‌ها به بن‌بست می‌خورند!

روند پیشرفت پروژه‌های عمرانی در شهرستان کوه‌چنار در واقع تبدیل به ابزاری برای نابودی اعتماد مردم شده و مسئله اینجاست که از ابتدا چرا وعده و وعید‌های توخالی داده می‌شود و به اعتماد مردم خدشه وارد می‌شود؟

به گزارش چنارنیوز به نقل از خبرگزاری فارس از کوه‌چنار، وجود احترام و اعتماد بین مردم و مسئولین یکی از با اهمیت‌ترین جنبه‌های اجتماعی در جامعه است که نقش بسیار مهمی در پیشبرد اهداف و رفاه مردم یک جامعه بازی می‌کند. 

راهپیمایی خودرویی و موتوری 22 بهمن در کوهچنار

پایبندی مسئولین به تعهدات و عملی شدن وعده‌هایی که داده می‌شود، یکی از کلیدی‌ترین عوامل حفظ این احترام و اعتماد یا خدشه‌دار شدن آن برای همیشه است.

اگر اعتمادی از دست برود، به این  آسانی برنمی‌گردد و  آثار آن تا سال‌های سال باقی می‌ماند

روند پیشرفت پروژه‌های عمرانی در  شهرستان کوه‌چنار در واقع تبدیل به یک ابزاری برای نابودی اعتماد مردم نسبت به مسئولان شده است، از مسئولان دولتی رده استانی و کشوری گرفته تا نمایندگان مجلس وعده‌های زیادی در خصوص تکمیل و تحویل این پروژه‌های عمرانی در دوران فعالیت خود می‌دهند، اما شوربختانه می‌توان گفت تقریباً ۱۰۰ درصد این وعده‌ها یا عملی نمی‌شوند و یا با تاخیر قابل توجهی همراه هستند.

پاسخی که مردم کوه‌چنار در قبال پیگیری خواسته‌های خود می‌شنوند نیز بحث تحریم‌ها و کمبود بودجه و همچنین شرایط اقتصادی است، اما سوال اینجاست که اگر مشکلات این چنینی هست و از سال‌ها قبل نیز بوده، از ابتدا چرا وعده و وعید‌های توخالی داده می‌شود و به اعتماد مردم خدشه وارد می‌شود؟

پروژه دشت ارژن ابوالحیات و جاده قائمیه راهدار نمونه بارز این چنین پروژه‌هایی است که از همان ابتدا قرار بود در سال قبل افتتاح شود ولی الان تاخیری در کار نیست، مردم آن را قبول نکردند و تقریباً از تاخیر دوباره اطمینان داشتند که البته همین طور هم شد!

جاده تنگ ابوالحیات در شهرستان کوه‌چنار به دشت ارژن یکی از جاده‌های پر تردد و حادثه‌خیز سالهاست که در انتظار تکمیل است. بزرگراهی که به گفته مدیر کل راه و شهرسازی استان در شهریور پارسال ۹۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در اسفند ۱۴۰۰ پس از ۶ ماه به ۹۰ درصد پیشرفت رسیده است.

۲۳ شهریور ۱۴۰۰ خبرگزاری صدا و سیما، مرکز فارس  با مدیر کل راه و شهرسازی استان گفت‌وگویی منتشر کرد که در آن مدیر کل راه و شهرسازی استان گفته بود: قطعات اول و دوم طرح راه‌سازی دشت ارژن به ابوالحیات به طول ۲۵ کیلومتر بود که ۳ کیلومتر آن افتتاح شده و ۲۲ کیلومتر از راه باقی مانده آن در آذر افتتاح می‌شود.

همچنین مدیرکل راه و شهرسازی فارس در ۱۲ اسفند ۱۴۰۰ گفت: بزرگراه دشت ارژن – ابوالحیات به طول ۲۱ کیلومتر بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی در ادامه گفته بود در صورت ایمنی کامل و تایید پلیس راه و راهداری جهت تردد ایام نوروز با همین وضعیت محور فوق بازگشایی شود که این وعده نیز در نوروز بخاطر تایید نشدن از طرف پلیس‌راه و آماده نشدن راه روستای کنده‌ای و همچنین تامین نشدن ایمنی جاده امسال نیز محقق نشد.

قائمیه- راهدار جاده‌ای با تابلوی «خطر مرگ»

قائمیه شاهراه ارتباطی جنوب به مرکز و شمال کشور اما در این جاده شاهد حوادث دلخراش زیادی بودیم محور قائمیه راهدار در سال ۱۳۹۶ به پیمانکار داده شد، که در اواخر سال ۹۸ به پیمانکار جدید سپرده شد و تاکنون در این محور  تنها ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

تنگ ابوالحیات

از قائمیه به سمت سه‌راهی حاجی آباد به طول ۱.۸ کیلومتر پیشرفت ۹۰ درصدی داشت ولی ۱۰ کیلومتر از ۱۸ کیلومتر محور قائمیه به راهدار که در محدوده شهرستان کوه‌چنار هست هیچگونه پیشرفتی نداشته و بیش از ۹۰ درصد از حوادث رانندگی هم در این محدوده ۱۰ کیلومتری اتفاق افتاده است.

بهمن جمشیدی رئیس اورژانس ۱۱۵ کازرون و کوه‌چنار  از افزایش ۳۳ درصدی ماموریت های این اورژانس  در ۸ ماهه نخست سال ۱۴۰۰ در این محور خبر داده بود.

هرماه از محور قائمیه راهدار برای خانواده‌ها خبر مرگ فرستاده می‌شود که راننده‌ها به این جاده لقب جاده مرگ داده‌اند، اینجا در نگاه مردم همه نقاطش میتوان «خطر مرگ» را دید.

سرهنگ مظفر احمدی رئیس پلیس راه کوه‌چنار بوشهر نیز از افزایش ۲۵ درصدی حوادث رانندگی در این محور در سال گذشته خبر داده بود که خوشبختانه در نوروز امسال در این جاده با نصب سرعت‌کاه که خود باعث خسارت مالی به ماشین‌ها و کاهش اجرایی عملیات اورژانس و آتش‌نشانی را به همراه دارد کاهش حوادث را داشتیم.

همچنین در سفر علی اکبر محمدی مدیر کل ساخت و توسعه راههای منطقه جنوب محمدی از محور راهدار قائمیه وی از آسفالت محور خروجی قائمیه به سمت حاجی آباد در ۲۰ فروردین خبر داد و گفته بود در هفته دولت کیلومتر ۱۰ تا ۱۷ این محور نیز آسفالت خواهد شد.

با این حال تکمیل پروژهای عمل به وعده‌ها نقش مهمی در اعتماد مردم به مسئولان و همچنین کاهش ترافیک جاده مهم و ترانزیتی کریدور شمال به جنوب از طریق جاده‌های کوه‌چنار دارد.

بیشتر بخوانید: کاهش آمار تصادفات نوروزی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا