زنان و جوانان

شرکت‌های تعاونی قالی‌بافی در منطقه کوهمره راه‌اندازی شود

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، راه‌اندازی شرکت‌های تعاونی قالی‌بافی روستایی در بخش کوهمره شهرستان کوهچنار را خواستار شد.

بازدید مریم جلالی معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی وزیر میراث فرهنگی از کارگاه های خانگی قالی‌بافی کوهچنار

به گزارش چنارنیوز، مریم جلالی به همراه پرنیان معاون فرمانداری و دیگر مسئولان استانی و شهرستانی در سفر به شهرستان کوه‌چنار و در بازدید از کارگاه های خانگی قالی‌بافی روستای در روستای ابوالحیات و ملای انبار اظهار کرد: ضرورت دارد شرکت تعاونی روستایی مختص بانوان قالی‌باف در شهرستان با حمایت فرمانداری و دهیاری تشکیل شود.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در آسیب‌شناسی نحوه فعالیت بافندگان قالی این بخش گفت: در حال حاضر افرادی به‌عنوان پشتیبان مواد اولیه و دار قالی را به بافندگان تحویل داده و در قبال بافت قالی دستمزد ناچیزی به بافندگان می‌دهند که سود چندانی به بافنده تعلق نمی‌گیرد لذا در جهت ساماندهی فرآیند کار و افزایش درآمد بافندگان ضرورت دارد هر چه سریع‌تر شرکت تعاونی روستایی در این بخش با مشارکت تمام بافندگان راه‌اندازی شود.

بازدید مریم جلالی معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی وزیر میراث فرهنگی از کارگاه های خانگی قالی‌بافی کوهچنار

جلالی افزود: با تشکیل شرکت تعاونی مباحث بیمه‌ای بافندگان روستا نیز انجام می‌شود.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی با بیان اینکه صنایع دستی از لحظه خلق و تولید تا بسته‌بندی، فروش و صادرات باید در زنجیره ارزش، کارآیی داشته باشد، گفت: تمام تلاش ما این است تا دست‌آفریده‌های زنان که در خانه‌ها خلق می‌شوند به بازارهای جهانی برسند و به همین منظور هلدینگ صنایع دستی را افتتاح می‌کنیم.

مریم جلالی همچنین جمعه با حضور در مراسم جشن ثبت‌ملی ۲ اثر صنایع‌دستی در کازرون، اثر رندبافی در تنگ چوگان و حصیر بافی در شهرخشت که جزو آثار ملی کشور ثبت شده را به بخشدار مرکزی کازرون و نماینده شهرخشت اهدا و از دست اندرکاران هنرهای صنایع دستی قدردانی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا