اجتماعیبهداشت و درمانمقالات

باورهای رایج و نادرست درمورد بیماری های روانپزشکی

آیا از باورهای رایج و نادرستی که درمورد بیماری های روانپزشکی وجود دارد اطلاع دارید؟

اکثر ما در جامعه بصورت اجتناب ناپذیری با این باورهای نادرست مواجه می شویم و تحت تاثیر آنها ممکن است درباره افرادی که دچار بیماری هستند قضاوت نادرست کنیم و چون هر فردی در طول عمر خود احتمال دارد به یکی از اختلالات روانپزشکی مبتلا شود، آشنایی با باورهای نادرست در این زمینه و تلاش برای اصلاح آنها از اهمیت زیادی برخوردار است.

تعدادی از این باورهای نادرست:

باور نادرست یک: برخی از مردم فکر میکنند افسردگی و اضطراب ناشی از اراده ضعیف است این درحالی است که افسردگی و اضطراب نوعی اختلال روانشناختی هستند که عوامل زیستی روانی اجتماعی مختلفی در بروز آن دخیل هستند
باور نادرست دو: بسیاری از مردم فکر میکنند مشکلات حافظه و تمرکز ارتباطی با افسردگی ندارد اما متخصصان بر این باورند که اختلال تمرکز و کاهش حافظه ازجمله علایم اصلی افسردگی هستند.

باور نادرست سه: با فردی که درمعرض آسیب زدن به خود است نباید دراین مورد و این افکار سوال کنیم این در حالی است که پژوهش ها عکس این موضوع را نشان می دهند پس لازم است که بطور مستقیم از فردی که احساس میکنیم تمایل به خودکشی دارد درمورد فکر و نقشه خودکشی او سوال کنیم و از واکنشهایی نظیر سرزنش کردن او خودداری کنیم که باعث احساسات منفی در او میشود و اورا تشویق کنیم به روانشناس و روانپزشک مراجعه نماید.

باور نادرست چهار: . از جمله باورهای نادرستو بسیارآسیب زا که امروزه دربین جوانان رواج دارد این است که مصرف مواد مخدر می تواند به بهبود علائمی نظیز اضطراب و افسردگی کمک کند این در حالی است که مصرف مواد هرچند ممکن است به محض مصرف منجر به ایجاداثراتی نظیر سرخوشی و بی خیالی شود اما این آثار در زمان کوتاه از بین می رود و یا عصبی شدن جای آن را می گیرد همچنین مصرف مواد نه تنها وابستگی و اعتیاد به دنبال داردبلکه سبب بروزاختلالات روانی از جمله افسردگی، اضطراب و روانپریشی میشود.

باور نادرست پنج: داروهای روانپزشکی از جمله ضدافسردگی اعتیاد آور است ، مصرف داروهای ضدافسردگی به از بین رفتن افسردگی در شما کمک خواهد کرد بدون اینکه مشکل اعتیاد یا وابستگی برای شما ایجاد کند و با بهبود افسردگی پزشک به تدریج دارو را قطع خواهد کرد.

با توجه به موارد گفته شده بسیار اهمیت دارد که تلاش کنید باورهای نادرست خود و عزیزانتان را درباره بیماری های روانپزشکی شناسایی کرده و باکسب اطلاعات بیشتر درمورد انواع مشکلات روانی و آشنایی با رفتارهای خود مراقبتی از سلامت روان خود محافظت کنید.

حمیده نادری مسئول سلامت روان، اجتماعی و اعتیاد شبکه بهداشت و درمان شهرستان کوه چنار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا